Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Iwaniska - Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Archeologia Sandomierz

Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Iwaniska

   Szkołe Podstawową w Iwaniskach w poniedziałek 10 października odwiedziło nasze „Objazdowe Muzeum Archeologiczne”. Zajęcia i warsztaty poprowadziła dwójka archeologów, Pani Agnieszka Grzywacz i Tomasz Kotarski, członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej.

   W lekcji pokazowej udział wzięli uczniowie klas III a i III b oraz "gościnnie" klasa V szkoły podstawowej, a w warsztatach archeologicznych klasy III a i III b. Na samym początku Pani Agnieszka i Pan Tomasz opowiedzieli zebranych o tym czym zajmuje się archeolog, jakie wyzwania stoją przed nim na stanowisku archeologicznym a jakie w muzeum. Zaprezentowaliśmy dzieciom rekonstrukcje i zdjęcia zabytków, które pochodzą z naszych zbiorów. Następnie para młodych archeologów zabrała młodych adeptów archeologii w "podróż w czasie" od pojawienia się człowieka aż po czasy współczesne. Pani Agnieszka i Pan Tomasz opowiedzieli o  historii Iwanisk i najbliższych okolicnie oraz niedawnych badaniach grodziska wczesnośredniowiecznego w okolicy Lipnika. Nie mogło też zabraknąć informacji o położonej w gminie Iwaniska jednej z barokowych „perełek” architektonicznych województwa świętokrzyskiego – Zamku Krzyżtopór w Ujeździe – od strony historycznej i z perspektywy badań archeologicznych.

   Po zakończonej lekcji pokazowej, w czasie warsztatów archeologicznych dzieci mogły m.in.: nauczyć się lepić naczynia i inne przedmioty gliniane, wykonać paciorki z kolorowej modeliny, spróbować wywiercić otwór za pomocą pradziejowej wiertarki czy odnaleźć zaginione artefakty podczas „małych wykopalisk archeologicznych”. Możemy być z siebie dumni, bo po naszych zajęciach wielu z uczniów podjęło decyzję, że w przyszłości będą chcieli zostać archeologami :)

   Wszystkie klasy uczestniczące w zajęciach otrzymały przygotowane przez nas materiały promocyjne takie jak broszury informujące o projekcie ‘Objazdowe Muzeum Archeologiczne” oraz ulotki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Klasowa oraz szkolna biblioteka wzbogaciła się o egzemplarze katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz „Podręcznik archeologii dla najmłodszych”, autorstwa Pani Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Po koniec dnia z archeologią przygotowaliśmy mały poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za gościnę, nauczycielom za pomoc, a wszystkim uczniom za wspaniałe chwile z archeologią. Zapraszamy do sandomierskiego muzeum!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plakat Iwaniska

 

Muzeum

alt.php?id=422