Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Kleczanów - Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Archeologia Sandomierz

Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Kleczanów

Do Szkoły Podstawowej w Kleczanowie w piątek 21 października, zawitało nasze "Objazdowe Muzeum Archeologiczne". Lekcję pokazową i warsztaty dla wszystkich uczniów szkoły i przedszkola poprowadzili Pani Mariya Avramova, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pan Dariusz Szczygielski, nauczyciel historii z sandomierskiego I LO Collegium Gostomianum.

   Na wstępie, Pan Dariusz krótko zarysował historię Kleczanowa. Następnie Pani Mariya opowiedziała zebranym o badaniach archeologicznych, pracy archeologa oraz co zrobić w przypadku znalezienia zabytku archeologicznego. Następnie prowadząca zajęcia zabrała uczniów w podróż w czasie od najdawniejszych dziejów ziemi sandomierskiej. Nie zabrakło informacji o badaniach wykopaliskowych prowadzonych w Kleczanowie, Święcicy czy Międzygórzu oraz najważniejszych stanowiskach i zabytkach archeologicznych (w tym pogańskim cmentarzysku kurhanowym z Kleczanowa, pochodzącym z VIII-IX w.).

   Prowadzone przez naszych edukatorów warsztaty dla wszystkich uczniów. Podopieczni szkoły podstawowej w Kleczanowie mogli obejrzeć rekonstrukcje archeologiczne, odszukać skarby podczas "małych wykopalisk archeologicznych", lepić naczynia z gliny, wykonać otwory w bursztynie przy pomocy pradziejowej wiertarki, tworzyć biżuterię z kolorowej modeliny. Dla twórców najładniejszych prac przewidzieliśmy nagrody. Na sam koniec przygotowaliśmy małe warsztaty krzemieniarskie, w czasie których uczniowie mogli zobaczyć jak nasi przodkowie krzesali ogień i wykonywali narzędzia codziennego użytku!

   Wszystkie klasy uczestniczące w zajęciach otrzymały nieodpłatnie przygotowane przez Muzeum materiały promocyjne: broszury informacyjne o projekcie, ulotki etc. Klasowa oraz szkolna biblioteka wzbogaciła się o egzemplarze katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, którego wydanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto szkoła otrzymała „Podręcznik archeologii dla najmłodszych”, autorstwa Pani Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Na koniec pracowitego dnia z archeologią dla wszystkich uczestników zajęć przygotowaliśmy poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za wspaniale spędzony dzień z archeologią! Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Plakat Kleczanow
 

 

Muzeum

alt.php?id=422