Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Baćkowice - Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Archeologia Sandomierz

Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Baćkowice

„Objazdowe Muzeum Archeologiczne” w poniedziałek 24 października odwiedziło Szkołę Podstawową w Baćkowicach. Zajęcia dla uczniów klas IV, V i VI szkoły podstawowej poprowadzili Pani Mariya Avramova, archeolog Z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pan Dariusz Szczygielski, nauczyciel historii z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Pan Dariusz Szczygielski przekazał wiedzę na temat historii gminy Baćkowice m.in. najstarszych wzmianek pisanych o okolicznych miejscowościach, dziejach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego oraz epizodów z potopu szwedzkiego rozgrywających się w najbliższej okolicy. Pani Mariya Avramova opowiedziała na temat pracy archeologa na wykopaliskach, w muzeum. Następnie zabrała uczniów w podróż od najdawniejszych dziejów gminy Baćkowice aż po czasy współczesne. W czasie prezentacji multimedialnej uczniowie obejrzeli zdjęcia zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz przygotowane przez archeologów rekonstrukcje.

Podczas warsztatów uczniowie najmłodsi uczniowie mogli: poszukać skarbów podczas „małych wykopalisk archeologicznych”. Ich starsi koledzy mogli natomiast własnoręcznie ulepić naczynia gliniane oraz paciorki z kolorowej modeliny, imitujące znaleziska szklane znane z terenu ziem polskich. Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymały przygotowane przez nas materiały promocyjne takie jak broszury informujące o projekcie „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” oraz ulotki promujące muzeum. Szkolne i klasowe biblioteki wzbogaciły się o egzemplarze katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz „Podręcznik archeologii dla najmłodszych”, autorstwa Pani Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Na koniec spotkania przygotowaliśmy dla najmłodszych słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej w Baćkowicach. Serdecznie zapraszamy do Sandomierza!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Plakat Backowice

 

 

Muzeum

alt.php?id=422