Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Sadowie - Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Archeologia Sandomierz

Objazdowe Muzeum Archeologiczne - Sadowie

W Szkole Podstawowej w Sadowiu, 4 listopada, odbyło się spotkanie z „Objazdowym Muzeum Archeologicznym”. Zajęcia poprowadzili Państwo Urszula i Artur Jedynakowie, członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej.

W lekcji pokazowej, zorganizowanej w sali gimnastycznej, udział wzięły wszystkie klasy szkoły podstawowej. W czasie lekcji zebraniu dowiedzieli się czym różni się praca archeologa w muzeum od badań wykopaliskowych oraz poznali najdawniejsze dzieje najbliższej okolicy. Podczas prezentacji nie zabrakło zdjęć zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu czy Muzeum-Rezerwatu Archeologicznego „Krzemionki”. Uczniowi mogli, korzystając ze zdobytej podczas wykładu wiedzy, przyporządkować na przygotowanej przez Pana Artura i Panią Urszulę osi czasu rekonstrukcje archeologiczne do odpowiadającym im epokom. Następnie, podczas warsztatów uczniowie wykonali własnoręcznie naczynia gliniane oraz kolorowe paciorki z modeliny na wzór artefaktów. Po pracowitym dniu spędzonym z archeologią na uczniów czekał przygotowany przez nas słodki poczęstunek.

Jak podczas poprzednich spotkań, dla wszystkich przygotowaliśmy broszury informacyjne o projekcie, z których uczniowie mogli dowiedzieć więcej na temat archeologii, katalogi wystawy „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, których wydanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkolna biblioteka otrzymała egzemplarz „Podręcznika archeologii dla najmłodszych” autorstwa Pani Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu.

Niestety było to już ostatnie spotkanie z „Objazdowym Muzeum Archeologicznym”. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół w Sadowiu, wszystkim nauczycielom i pracownikom placówki oraz oczywiście uczniom! Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę internetową, stronę katalogu „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz obserwowania naszego profilu na Facebook’u. Zapraszamy odwiedzenia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu!

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Plakat Sadowie
 

Muzeum

alt.php?id=422